Terapia poznawczo-behawioralna online? Czy warto? Dla kogo?

admin4432

Na “rynku psychoterapeutycznym” mamy dostęp do dwóch sposobów korzystania z  psychoterapii poznawczo-behawioralnej, online i w formie stacjonarnej. Dla niektórych forma online to najwygodniejszy sposób pomocy. Inni w ogóle nie decydują się na tę formę. Różnice wynikają z preferencji w sposobie komunikacji i stopnia w jakim pacjent korzysta z nowych technologii.

Decydując się na terapię poznawczo-behawioralną online należy zadać sobie pytanie co mną kieruje w wyborze takiej formy? Warto ten fakt omówić z psychoterapeutą. Jeżeli powodem jest chęć uniknięcia kontaktu, to na pewno nie jest to sposób dla mnie.

Ostatnie lata zmieniły podejście pacjentów oraz terapeutów do cyfrowej formy psychoterapii. Przez pewien okres czasu obie te grupy zostały po prostu zmuszone do psychoterapii poznawczo-behawioralnej online. Zarówno pacjenci jak i psychoterapeuci poznawczo-behawioralni uelastycznili swoje podejście, otworzyli się na nową formę współpracy, zobaczyli plusy i minusy takiej pracy. Okazało się, że pacjenci w taki sam sposób przeżywają swoje emocje, dochodzą do wniosków, wykonują zadania domowe. To co przeszkadzało to obciążona sieć i inni domownicy ciągle obecni w domu.

Na psychoterapię online często decydują się osoby mieszkające za granicą, które chcą uczestniczyć w terapii w swoim ojczystym języku. Taką formę wybierają również pacjenci, którzy zmienili  miejsce zamieszkania, a nie chcą zmieniać psychoterapeuty, lub psychoterapeuta zmienił miejsce zamieszkania. Są też pacjenci dla których terapia poznawczo-behawioralna online jest naturalnym sposobem, jednym z wielu na “bycie z drugim człowiekiem”.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna online nie różni się ceną od tej w formie stacjonarnej. Nigdzie nie dojeżdżamy, wykorzystujemy swoją przestrzeń-dla niektórych jest to plus, dla niektórych minus. Wiem, że część pacjentów bardzo ceni sobie gabinet, który jest miejscem skupienia na sobie. Kolejnym plusem jest możliwość wyboru psychoterapeuty z całego świata, ogranicza nas jedynie jego dostępność.

Terapia poznawczo-behawioralna online nie będzie polecana dla osób, u których objaw będzie podtrzymywany przez taką formę terapii np. u osób z fobią społeczną lub z zaburzeniem osobowości typu borderline, dla której terapia online będzie “bardziej bezpieczna” w cyfrowej relacji. Należy również pamiętać, że psychoterapeuta ma w tej formie ograniczone możliwości obserwacji pacjenta.

Jeżeli świat, w którym żyjemy daje nam możliwość korzystania z tak różnych form pracy nad sobą – skorzystajmy. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi specjalistami: –> tutaj <–.